שלושת המודלים לעשייה ערה


תרגום ועריכה – רחלי גנון

להיות מסופקים ושבעי רצון, ללא קשר לנסיבות

ישנם שלושה דרכים בהם תודעה יכולה לזרום לתוך מה שאתם עושים ובכך אל תוך העולם הזה, שלושה מודלים בהם אתם יכולים ליישר את חייכם עם הכוח היצירתי של היקום. מודליות בבסיסה משמעותה אנרגיית תדרים שזורמת אל תוך מה שאתם עושים ומחברת את הפעולות שלכם עם התודעה המתעוררת המתגלה אל תוך העולם.

מה שתעשו יהיה בלתי-מתפקד ויבוא מהאגו, אלא אם כן זה ינבע החוצה מאחד מהמודלים הללו. הם עשויים להשתנות במהלך היום, למרות שאחד מהם עשוי להיות דומיננטי במהלך שלב מסוים בחייכם. כל אחד מהמודלים נכון לסיטואציה מסוימת. המודל לעשייה מודעת הוא קבלה, הנאה והתלהבות. כל אחד מהם מייצג תדר מסוים של תודעה. עליכם להיות דרוכים וערניים כדי לוודא שאחד מהם פועל בכל פעם שאתם עוסקים בעשייה של כל דבר שהוא. מהמטלה הפשוטה ביותר למורכבת ביותר. אם אינכם במצב של קבלה, או הנאה או התלהבות, הביטו קרוב יותר ותמצאו כי אתם יוצרים סבל, עבורכם ועבור אחרים.

קבלה

כל עשייה שאינכם נהנים לעשותה, אתם יכולים לפחות לקבל את העובדה כי זה מה שעליכם לעשות. קבלה משמעותה – כי לעת עתה, זו הסיטואציה, זה מה שהרגע הזה דורש ממני לעשות, ולכן אני עושה זאת ברצון.

לדוגמא, אתם לוודאי לא תהיו מסוגלים ליהנות מהחלפת פנצ'ר בגלגל במכוניתכם בלילה, באמצע שומקום, בגשם שוטף. ובוודאי שלא תהיו נלהבים אודות זה, אך תוכלו להביא קבלה לסיטואציה. ביצוע פעולה במצב של קבלה משמעותו שאתם בשלווה בעודכם עושים זאת. שלווה היא אנרגיה מעודנת של תדר הזורם לכל מה שאתם עושים.

"להתלונן זה תמיד חוסר-קבלה של מה שישנו". אקהרט טולה.

על פני השטח, קבלה נראית כאילו היא מצב פאסיבי, אך במציאות אך אקטיבית ויצירתית כי היא מביאה משהו חדש לגמרי לעולם. השלווה הזו, האנרגיה בתדר העדין והשנון, היא תודעה, ואחד הדרכים שהיא נכנסת אל תוך העולם הזה הוא דרך פעולה של כניעה, שהיא אחת מהאספקטים של קבלה. אם לא תוכלו להביא הנאה או קבלה למה שאתם עושים – הפסיקו!!! אחרת, המשמעות היא כי אינכם לוקחים אחריות על הדבר היחידי שאתם באמת יכולים לקחת עליו אחריות, שהוא גם הדבר היחיד שחשוב: מצב התודעה שלכם. ואם אינכם לוקחים אחריות למצב התודעתי שלכם, אינכם לוקחים אחריות על החיים.

הנאה

השלווה המגיעה עם פעולה נכנעת הופכת לתחושת חיות כשאת בעצם נהנים ממה שאתם עושים. הנאה היא המודל השני של עשיה ערה. בארץ החדשה, הנאה תחליף את הרצונות האישיים ככוח של מוטיבציה מאחורי מעשיהם של בני-אדם. לרצות זה דבר שעולה מהאגו האשלייתי כאילו אתם חתיכה שהיא מנותקת מהכוח המניע הנמצא מאחורי כל הבריאה.

דרך הנאה, אתם מתחברים לתוך הכוח היצירתי האוניברסאלי עצמו. כשאתם הופכים את הרגע הזה, במקום לעבר או לעתיד, נקודת המיקוד של חייכם, היכולת שלכם ליהנות ממה שאתם עושים – ועם זאת, איכות חייכם – עולה באופן משמעותי. שמחה היא האספקט הדינאמי של ההוויה. כשהכוח היצירתי של היקום הופך לתודעה משל עצמו, הוא מתגלם כשמחה. אינכם צריכים לחכות למשהו "משמעותי" שייכנס לחייכם, כדי שתתחילו לבסוף ליהנות ממה שאתם עושים. יש יותר משמעות בשמחה מכפי שאי פעם תזדקקו. סינדרום המושג – "לחכות להתחיל לחיות", הוא אחד מהאשליות הנפוצות של המצב הלא מודע שלנו.

הפכו את הרגע הזה לנקודת המוקד שלכם. כך תמצאו שמחה ואושר באופן טבעי.

התרחבות ושינוי חיובי ברמה החיצונית יבואו יותר אל תוך חייכם אם תוכלו ליהנות ממה שאתם כבר עושים, במקום לחכות לאיזשהו שינוי על מנת שתוכלו להתחיל ליהנות ממה שאתם עושים. אל תבקשו רשות מהמיינד שלכם ליהנות ממה שאתם עושים. כי כל מה שתקבלו זה סיבות רבות מדוע אינכם יכולים ליהנות מזה. "לא כעת", יאמר המיינד. "אינך רואה שאני עסוק? אין זמן. אולי מחר תוכל להתחיל ליהנות"....והמחר הזה לעולם אינו מגיע אלא אם כן אתם מתחילים ליהנות ממה שאתם עושים ממש עכשיו. כשאתם אומרים, אני נהנית לעשות את זה וגם את זה, זו הטעייה. כי זה נראה כאילו השמחה באה ממה שאתם עושים. אך זה לא המקרה.

שמחה אינה מגיעה ממה שאתם עושים, היא זורמת לתוך מה שאתם עושים ומשם לעולם ממקום עמוק הנמצא בכם. התפיסה המוטעית שאושר מגיע ממה שאתם עושים הוא נורמלית. אך היא גם מסוכנת כי היא יוצרת את האמונה ששמחה ואושר – JOY הם משהו שיכול לנבוע ממשהו אחר, כמו פעילות או דבר כלשהו. ואז אתם מפנים את מבטכם אל העולם שיביא לכם אושר, שמחה. והוא אינו יכול לעשות זאת. זו הסיבה שאנשים רבים כל כך חיים בתסכול מתמשך. האולם אינו נותן להם את מה שהם חושבים שהם זקוקים לו. ואז, מהי מערכת היחסים בין הדבר שאתם עושים ומצב השמחה? אתם תיהנו מהפעילות בה אתם נוכחים במלאות. מכל פעילות שהיא אינה רק אמצעי למטרה מסוימת. זו אינה הפעולה שאתם מבצעים המביאה לכם הנאה, אלא התחושה העמוקה של החיות הזורמת לתוכה. החיות הזו היא אחת עם מי שאתם. המשמעות היא שכאשר אתם נהנים לעשות משהו, אתם באמת חווים את האושר בלהיות באספקט הדינאמי של הדברים. לכן כל דבר שאתם נהנים לעשות, מחבר אתכם ישירות עם הכול שמאחורי כל הבריאה.

כיצד להביא העצמה והתרחבות יצירתית לתוך חייכם

עשו רשימה של מספר פעולות שגרתיות שאתם מבצעים לעיתים קרובות. כללו פעילויות שאתם מחשבים לבלתי מעניינות, משעממות, מעייפות, מעיקות, מציקות ומלחיצות. אך אל תכללו דבר שאתם מתעבים או שונאים לעשות, כי מקרים כאלו דורשים קבלה או לחליפין הפסקת העשייה. הרשימה עשויה לכלול נסיעות לעבודה וחזרה, קניית מצרכים, כביסות, או כל דבר שאתם מוצאים שהוא מעיק או מלחץ בעבודתכם היומיומית. ואז, כשאתם מעורבים באחת מהפעילויות הללו, אפשרו להם להוות כלי לערנות. היו נוכחים לחלוטין במה שאתם עושים וחושו בערנות, בדממה החיה בכם הנמצאת ברקע של הפעילות. במהרה תגלו כי מה שאתם עושים במצב כזה של מודעות ערה, במקום שיהיה מלחיץ, מעצבן ומשעמם, הוא הופך להיות מהנה. וכדי לדייק אף יותר, הדבר שאתם נהנים ממנו אינו באמת הפעולה החיצונית. אלא המימד הפנימי של התודעה הזורמת לתוך הפעולה. כך מוצאים את שמחת ההוויה במה שאתם עושים. אם אתם חשים כי חייכם הם חסרי משמעות או לחוצים מידי או מעיקים, זה בגלל שלא הבאתם את המימד הזה לחייכם עדיין.

מצאו את השמחה של ההוויה בכל מה שאתם עושים

להיות מודעים למה שאתם עושה זה עדיין לא הפך להיות מטרתכם המרכזית. הארץ החדשה עולה, ככל שיותר ויורת אנשים מגלים שמטרתם העיקרית בחייכם היא להביא את אור התודעה לתוך העולם הזה, ואז להשתמש בכל מה שהם עושים ככלי של תודעה. ההנאה בלהיות, זו ההנאה בלהיות מודע. תודעה ערה משתלטת על האגו ומתחילה לנהל את חייכם. ייתכן ותגלו כי פעילות שעשיתם במשך זמן רב, מתחילה להתרחב למשהו הרבה יותר גדול כשהיא מועצמת על ידי תודעה.

חלק מהאנשים המעשירים את חייהם של רבים אחרים, דרך פעולה יצירתית, פשוט נהנים ממה שהם הכי אוהבים לעשות (כמוני), מבלי לרצות להשיג, או להפוך למשהו דרך הפעילות הזו. אלו עשויים להיות מוזיקאים, אומנים, סופרים, מדענים, מורים, בונים, העשויים להביא אל תוך ההגשמה מבנה סוציאלי עסקי חדש, עסק מואר. לעיתים במשך כמה שנים, ספירת ההשפעה שלהם נותרת קטנה ואז יכול לקרות שפתאום או בהדרגה, גל של העצמה יצירתית זורם אל תוך מה שהם עושים, והפעילות מתרחבת מעבר לכל דבר שהם יכלו לדמיין ונוגעת באינספור אנשים אחרים. בנוסף להנאה, אינטנסיביות מתווספת למה שהם עושים ואתה מגיעה יצירתיות שהיא מעבר לכל הדברים הרגילים שבני-אנוש יכולים להשיג.

אך אל תתנו לזה לעלות לכם לראש, כי שם בקצה, ייתכן ושארית של אגו מוחבאות. אתם עדיין בני-אנוש מן השורה. הדבר היוצא מגדר הרגל, הוא מה שמגיע דרככם אל תוך העולם. התמצית הזו שאתם חולקים עם כל הישויות.

המשורר הפרסי חאפיז, שהיה גם מאסטר סופי מהמאה ה-14, מבטא את האמת הזו בצורה יפהפייה. "אני חור בחליל דרכו נשימתו של קרייסט נעה ועוברת. הקשיבו למוזיקה הזו".

התלהבות

ואז ישנה עוד הגשמה יצירתית שעשויה להגיע לאלו הנותרים נאמנים למטרתם הפנימית של ההתעוררות. פתאום, יום אחד, הם מתוודעים למטרה החיצונית שלהם. יש להם חזון גדול, מטרה, יעוד, ומעתה ואילך הם עובדים לכיוון ההטמעה של המטרה הזו. מטרתם או חזונם הם בדרך כלל מחוברים בדרך כלשהי למשהו ברמה קטנה יותר שהם נהנים לעשות כבר. זה המקום בו המודליות השלישית של עשיה ערה עולה: התלהבות.

כאשר משהו שאתה נהנה לעשות מועצם על ידי התודעה, הפוטנציאל שלו מתרחב.

התלהבות משמעותה כי ישנה הנאה עמוקה במה שאתם עושים, יחד עם האלמנט הנוסף של המטרה או החזון שאתם עובדים לקראתו. כשאתם מוסיפים מטרה להנאה של מה שאתם עושים, השדה האנרגטי או הרטט התדרים משתנה. רמה מסוימת של מה שאתם עשויים לקרוא לו "מתח מבני" מתווסף כעת להנאה, וכך היא הופכת להתלהבות. בגובהה של פעילות יצירתית המתודלקת על ידי התלהבות, תהיה אינטנסיביות גדולה ואנרגיה מעבר למה שאתם עושים. תחושו כמו חץ הנע לעבר המטרה ונהנה מהמסע. למביט מהצד, זה עשוי להיראות כאילו אתם תחת לחץ, אך האינטנסיביות של ההתלהבות אינה קשורה ללחץ כלל.

כשאתם רוצים "להגיע" לייעודכם יותר מאשר אתם רוצים לעשות את מה שאתם עושים, זה המקום בו אתם הופכים להיות לחוצים. האיזון שבין הנאה ומתח נבנה הולכת לאיבוד והאחרון מביניהם ניצח. כאשר ישנו מתח, זה בדרך כלל סימן שהאגו חזר, ואתם מנתקים את עצמכם מהכוח היצירתי של היקום. במקום זאת, ישנו רק הכוח והמאמץ של רצון האגו, וכך עליכם להיאבק ו-"לעבוד קשה" כדי לגרום לזה לקרות. לחץ תמיד מחסל גם את האיכות וגם את האפקטיביות של מה שאתם עושים תחת השפעתו. ישנו גם חיבור חזק בין לחץ ורגשות שליליים, כמו חרדה וכעס. זה רעיל לגוף והופך וכעת מוכר כאחד מהסיבות המרכזיות למחלות הנקראות ניווניות, כמו סרטן ומחלות לב. בניגוד ללחץ, התלהבות היא בעלת אנרגיה גבוהה והיא מהדהדת עם הכוח היצירתי של היקום. לכן אמר ראלף וולדו –

"מעולם לא הושג משהו עצום ללא התלהבות"

המילה – "התלהבות" באה מיוונית עתיקה שמשמעותה – אלוהים. והמילה הקשורה אליה משמעותה – להיות אחוזי דיבוק על ידי האלוהים". בהתלהבות, תמצאו כי אינכם צריכים לעשות את כל זה בעצמכם. בעצם, אין דבר בעל משמעות שאתם יכולים לעשות בעצמכם. התלהבות מתמשכת מביאה לתוך הקיום את הגל של האנרגיה היצירתית, וכל שעליכם לעשות אז הוא – "לרכב עם הגל". התלהבות מביאה העצמה עצומה למה שאתם עושים, כך שכל אלו שלא קיבלו את הכוח הזה, יביטו בהישגים שלכם בהתפעלות וישוו אותם עם מי שאתם. אתם, לעומת זאת, יודעים את האמת שישו הצביע עליה כשאמר – "אני יכול בעצמי לא לעשות דבר". בניגוד לאגו הרוצה, היוצר אופוזיציה בפרופורציה ישירה לאינטנסיביות של הרצון שלו, ההתלהבות לעולם אינה מתנגדת. היא איננה מציגה עימות.

התלהבות קבועה מביאה לתוך הקיום גל של אנרגיה יצירתית.

הפעילות שלה אינו יוצרת מנצחים ומפסידים. היא מבוססת על הכללה ולא על הרחקה של אחרים. היא אינה צריכה להשתמש או לעשות מניפולציה לאנשים, כי היא הכוח של הבריאה בכבודה ובעצמה. וכך איננה צריכה לקחת אנרגיה ממקור משני. האגו, שרוצה כל הזמן, ללא הפסקה, מנסה לקחת ממשהו או ממישהו; התלהבות נותנת מהשפע הגלום בה. כשהתלהבות פוגשת במכשולים בצורה של סיטואציות מנוגדות או מזיקות, בדמות אנשים שאינם משתפים פעולה, היא לעולם אינה תוקפת, אלא באה מסביב, בדמות התראה או חיבוק, והופכת את האנרגיה המנוגדת לזו שעוזרת. מאויב לחבר.

התלהבות יודעת לאן היא הולכת, אך בעת ובעונה אחת, היא אחד באופן עמוק עם הרגע הזה; מקור החיות שלה, השמחה והאושר, והכוח הוא כאן ועכשיו. התלהבות אינה מבקשת דבר כי לא חסר לה דבר. היא אחת עם החיים. ולא משנה כמה דינמיות הפעילות המתלהבות הן ומלאות השראה, איננו הולכים לאיבוד בתוכן. אינני מאבדים את עצמנו בהן. הן נותרות דוממות וחיות באופן אינטנסיבי, כחלל שברכזו של הגלגל. ליבה של שלווה באמצעה של פעילות שהיא גם המקור של הכל מצד אחד, וגם הכל לא יכול לגעת בה.

דרך התלהבות, אנו נכנסים להתיישרות מלאה עם הרעיון היצירתי של היקום, אך מבלי להזדהות עם הבריאה שלו. כלומר, ללא אגו. הזדהות והיצמדות שייכים לאגו/לסבל. כאשר אין שום הזדהות, ושום היצמדות, שהם מקור עצום לסבל. ברגע גל האנרגיה היצירתית עבר, המתח המבני נעלם שוב והשמחה והאושר בדבר שאתם עוסקים בו, נשארים. אף אחד אינו יכול לחיות בהתלהבות כל הזמן. גל חדש כל אנרגיה יצירתית עשוי להגיע מאוחר יותר ולהוביל את ההתלהבות המתחדשת. כשהתנועה החוזרת כלפי פיזור והתפרקות הצורה מתקבעת, ההתלהבות כבר אינה משרתת אתכם. ההתלהבות שייכת למחזור החיים החברותי של החיים. רק דרך כניעה והתמסרות תוכלו ליישר את עצמכם עם התנועה החוזרת שהיא – המסע הביתה.

לסיכום

הנאה ממה שאתם עושים, משולבת במטרה או חזון שאתם עובדים לקראתו, הופכת להתלהבות. גם אם יש לכם מטרה, מה שאתם עושים בהווה, ברגע הזה, עליו להישאר נקודת המיקוד של תשומת לבכם; אחרת, תיפלו החוצה מההתיישרות עם המטרה האוניברסאלית. וודאו כי החזון שלהם או המטרה היא לא דמיון מנופח של עצמכם ולכן הוא נגזרת מהאגו, כמו הרצון להפוך להיות כוכב קולנוע, סופר ידוע, או יזם עשיר. כמו כן, וודאו כי המטרה שלכם אינו מרוכזת בקבלה של דבר כזה או אחר, כמו אחוזה בשפת היום, חברה משלכם, או 10 מיליון דולרים בבנק.

דמיון מוגדל של עצמכם או ראיה של עצכם עם דבר כזה או אחר, היא מטרה סטטית ולכן אינה מעצימה אתכם. במקום זאת, וודאו כי מטרותיכם הן דינאמיות, כלומר, מופנות כלפי פעילות שאתם מעורבים בה ודרכה אתם מתחברים לבני-אנוש נוספים גם כן, כמו אל הכלל. במקום לראות את עצמכם כשחקן מפורסם או סופר וכו'...ראו את עצמכם הופכים להשראה לאינספור אנשים עם עבודתכם, ובכך מעשירים את חייהם. הרגישו כעת את עצמכם כפתח דרכו האנרגיה זורמת מהמקום הבלתי-מוגשם של כל החיים, דרככם, לטובת הכלל.

"מאמר זה הינו ציטוט מתוך ספרו של אקהרט טולה – "ארץ חדשה

ובנימה אישית,

שלושת הנתיבים המופלאים – קבלה, הנאה והתלהבות.

היום קמתי עם גב תפוס, קיבלתי באהבה את מסר המנוחה, אני יודעת כי אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. חיפשתי משהו שיסב לי הנאה מתוך הכאב, ופגשתי את המאמר המופלא הזה, מהמורה שאני כל כך אוהבת. הנאת הקריאה עטפה אותי בהתלהבות עצומה, ומצאתי את עצמי מתרגמת בקצב, כי לשתף אתכם בדברים יפים, זו ההנאה הגדולה שלי בחיים.

יכולתי לאמץ נרגנות....להתלונן על מר גורלי....להתעטף בחרדה....להתווכח עם המציאות.....אך מי היה יוצא נשכר מזה?

שמחה ואושר הם אספקטים דינמיים בחיינו. מצאו את שמחת המקור שבכם, כי זהו ביטויו המושלם של אלוהים, אז למה אתם מחכים? ואם לא תצליחו – דברו איתי.

מתוך ספרי – "נסיכת הצללים"

"גם לי יש חלומות לברוא לי עולמות. רוצה להיות שמחה שכבר אינה כואבת, תקווה שכבר אינה מפוחדת, התרגשות שכבר אינה חרדה. כדי לעבור בדלת הלב, האם תאמצי אותי אלייך ותעזרי לי לתפור אדרת חדשה"?

(כל הזכויות שמורות לרחלי גנון)

לרכישה – אינדיבוק נסיכת הצללים

Read Next: Eckhart Tolle on How to Rise Above Thoughts


פרסומים נבחרים
פרסומים אחרונים