אהבה אמיתית


ארבעת האספקטים של אהבה אמיתית

מתוך - ללמד אהבה אמיתית – Thich Nhat Hanh

הלימודים אודות אהבה שניתנו לעולם על ידי בודהה הם בהירים, מדעיים וישימים. אהבה, חמלה, שמחה, קור רוח, שלווה ואיזון הם טבעו האמיתי של האדם המואר. ארבעת האספקטים של אהבה אמיתית בתוך עצמנו ובתוך כולם ובתוך הכל.

שמחה אפשרית רק כשיש אהבה אמיתית. לאהבה אמיתית יש את הכוח לרפא ולשנות ולהתמיר את המצבים הסובבים אותנו ולהביא משמעות עמוקה לחיינו. ישנם אנשים המבינים את טבעה של אהבת אמת ויודעים כיצד לחולל ולטפח אותה. הלימודים שהעניק בודהה אודות אהבה הם בהירים, מדעיים וישימים. כל אחד יכול להרוויח ולהתפתח באמצעותם.

במהלך מחזור החיים של בודהה, אלו שאחזו בהינדואיזם האמינו והתפללו כי לאחר המוות הם ילכו לגן העדן לשכון לנצח עם Brahama, שהוא האלהאוניברסליי. יום אחד, כהן מדת ההינדו שאל את בודהה – " מה אני יכול לעשות כדי להיות בטוח שאהיה עם האל האוניברסאלי לאחר מותי"? והבודהה השיב – "מאחר וברהמה הוא מקור האהבה, כדי לשכון עמו, עליך ללמוד ולתרגל את ארבעת התכונות – אהבה, חמלה, שמחה ואושר, שלווה ואיזון". אלו הם ארבעת האלמנטים של אהבה אמיתית. הם אינם ניתנים למדידה, כי כשאנו מתרגלים אותם, הם צומחים בתוכנו בכל יום עד שהם מחבקים את העולם כולו. כך תהפכו להיות שמחים יותר, וכל אלו שסביבכם יהפכו להיות שמחים יותר אף הם.

הבודהה כיבד את רצונותיהם של האנושות לתרגל את גורלם האישי, ולכן תשובותיו היו באופן כזה שעודד אנשים לעקוב אחר ייעודם. אם אתם אוהבים לשבת במדיטציה, תרגלו ישיבה במדיטציה. אם אתם נהנים ממדיטציה בהליכה, תרגלו את זה. ובמקביל, שמרו את השורשים היהודים, הנוצרים או המוסלמים שלכם. זו היא הדרך להמשיך את רוחו של בודהה. כל אדם המתנתק משורשיו, אינו יכול להיות שמח באמת.

כשאנו למדים דרכים לתרגל אהבה, חמלה, שמחה ואיזון של שלווה, נדע כיצד לרפא את מחלות הכעס, העצב, חוסר-הביטחון, העצב, השנאה, הבדידות, ושאר היצמדויות שאינן בריאות לנו. ארבעת תכונות אלו הן טבעו האמיתי של האדם המואר. הם ארבעה אספקטים של אהבה אמיתית בתוכנו, בתוך כל אדם ובתוך כל הדברים.

אהבה – היא הכוונה והיכולת להציע שמחה ואושר

האספקט הראשון של אהבה אמתית הוא Matiri, הכוונה והיכולת להציע שמחה ואושר. כדי לפתח את היכולת הזו, עלינו לתרגל התבוננות והקשבה עמוקים כדי שנוכל לדעת מה לעשות ומה לא לעשות וכיצד להפוך אחרים למאושרים. כשאנו מציעים לאהובינו דבר שהם אינם זקוקים לו, זו לא אהבה. עליכם לראות את הסיטואציה האמיתית בה הצעתם עשויה להביא תוצאה הפוכה כגון - צער.

ללא הבנה, האהבה שלכם אינה אהבה אמיתית. עליכם להביט עמוק פנימה בכדי לראות, כי ללא הבנה, אהבתכם אינה אהבת אמת. עליכם להביט עמוק כדי לראות ולהבין את הצרכים, השאיפות והסבל של האדם אותו אתם אוהבים. כולנו זקוקים לאהבה. אהבה מביאה לנו שמחה ותחושה טובה של הוויה. היא טבעית כמו האוויר. אנו אהובים על ידי האוויר, אנו זקוקים לאוויר טרי כדי להיות שמחים ולהרגיש טוב. העצים אוהבים אותנו. אנו זקוקים לעצים כדי להיות בריאים. כדי להיות אהובים, עלינו לאהוב, משמעותו – עלינו להבין. כדי שהאהבה שלנו תימשך, עלינו לנקוט בפעולה הנכונה או בחוסר-פעולה כדי להגן על האוויר, על העצים ועל האהובים שלנו.

המילה - mateiri יכולה להיות מתורגמת כ-"אהבה" או – "אדיבות אוהבת". מורים בודהיסטים מעדיפים את המונח – Loving Kindness. כי המילה "אהבה" כשלעצמה יכולה להיות מסוכנת מידי. אך גם מילים יכולות לחלות ועלינו לרפא אותן. השתמשנו במילה – אהבה כמשמעות ל-תיאבון או רצון, כמו – "אני אוהב המבורגרים"....עלינו להשתמש בשפה שלנו בתשומת לב רבה יותר. אהבה – היא מילה יפהפייה. ועלינו לשקם את משמעותה. שורש המילה Matiri נעוץ במילה – Mitra שמשמעותה – חברים. בבודהיזם, המשמעות הראשונית של אהבה היא חברות. בכולנו יש זרעים של אהבה. אנו יכולים לפתח את המקור האנרגטי הנפלא הזה, ולפתח אהבה ללא תנאי, שאינה מצפה לדבר בתמורה. כשאנו מבינים מישהו לעומק, אפילו מישהו שפגע בנו וגרם לנו נזק, איננו יכולים לעמוד בפני אהבתנו אליו או אליה. הבודהה של העידן הבא ייקרא – Maitreya, הבודהה של האהבה.

חמלה – Karuna – תקשורת וחיבור עמוקים

האספקט השני של אהבה אמיתית היא Karuna, הכוונה והיכולת לשחרר ולשנות סבל ולהקל על הצער. התרגום הוא – חמלה. אך זה אינו מדויק לחלוטין. המילה – חמלה מורכבת מהמילה – Com שפירושה "יחד עם" ומהמילה – passion – שפירושה "לסבול". אך האמת היא, כי איננו צריכים לסבול בעצמנו רק כדי להסיר סבל מאדם אחר. רופאים, או מרפאים לדוגמה, יכולים להקל על כאבי הפציינטים שלהם, מבלי לחוות את המחלה בעצמם. אם נסבול יתר על המידה, נהיה הרוסים מידי ולא נוכל לעזור. עדיין, עד שתימצא מילה טובה יותר, התרגום של Karuna הוא חמלה.

כדי לפתח חמלה בעצמנו, עלינו לתרגל נשימות מודעות, הקשבה עמוקה והסתכלות עמוקה אף יותר. הלוטוס בהינדואיזם מתאר ומסמל את האדם המתרגל "המביט בעיני החמלה ומקשיב עמוקות לבכיו של העולם". חמלה מכילה בתוכה אכפתיות. אתם יודעים כי האדם מולכם סובל, אז את יושבים קרוב אליו. אתם מביטים ומקשיבים עמוקות, כדי שתהיו מסוגלת לגעת בכאב שלו. וכך אתם נמצאים בתקשורת עמוקה, בחיבור עמוק איתו, וחיבור מסוג כזה, כבר מביא עמו הקלה.

מילה אחת חומלת, פעולה או מחשבה אחת מתוך חמלה, יכולה להקטין סבל מאדם אחר ולהביא אותו לכדי שמחה. מילה אחת יכולה להביא נחמה וביטחון, להרוס ספק, לעזור למישהו להימנע מטעות, ליישב קונפליקט, או לפתוח את הדלת לשחרור. לעיתים פעולה אחת יכולה להציל חיים או לעזור לקבל יתרון או הזדמנות נדירה. מחשבה אחת, יכולה לעשות בדיוק את אותו הדבר, כי מחשבות תמיד מובילות למילים ומעשים. עם חמלה בליבנו, כל מחשבה, מילה ומעשה יכולים ליצור קסם.

כשהייתי טירונית, לא יכולתי להבין מדוע לבודהה יש חיוך כל כך יפה בעוד העולם מלא בכל כך הרבה סבל. מדוע הוא אינו מוטרד מכל הסבל? מאוחר יותר, גיליתי שהבודהה אוחז בהבנה מספקת של שלווה ועוצמה. לכן כל הסבל אינו מכניע אותו או מתגבר עליו. הוא מסוגל לחייך אל הסבל כי הוא יודע כיצד להתמודד איתו וכיצד לעזור להתמיר אותו. עלינו להיות מודעים לסבל, אך באותה נשימה, לשמר את הבהירות שלנו, השקט הפנימי והחוזק, כדי שנוכל לשנות את הסיטואציה. אוקיינוס של דמעות אינו יכול להטביע אותנו כשהחמלה נמצאת. היא המאפשרת את חיוכו של הבודהה והופכת אותו – לאפשרי.

שמחה ואושר – Mudita – אושר מכיל שמחה ושמחה מכילה אושר

האלמנט השלישי של אהבה אמיתית הוא שמחה. אהבה אמיתית תמיד מביאה עמה שמחה לעצמנו ולאלו שאנו אוהבים. אם האהבה אינה מביאה שמחה לכל הצדדים, זו אינה אהבה אמיתית. האושר קשור לגוף ולנפש כאחד בעוד השמחה מתייחסת למיינד תחילה. לדוגמא – מישהו הנוסע למדבר רואה זרם של מים קרים וחווה אושר. וכאשר הוא שותה את המים, אז הוא חווה את השמחה. "לשכון בשמחה ברגע הזה". איננו ממהרים אל העתיד, כי אנו יודעים שהכול נמצא כאן, ברגע הנוכח הזה.

דברים קטנים רבים עשויים להביא לנו אושר עצום, כמו למשל המודעות שיש לנו עיניים במצב טוב. עלינו רק לפקוח את עינינו ולראות את השמים הכחולים, את הפרחים הסגולים, את הילדים, את העצים, וכל כך הרבה סוגים של צורות וצבעים. כשאנו שוכנים בתוך המודעות, אנו יכולים לגעת בדברים הפלאיים והמרעננים, ותחושת האושר עולה מתוכנו באופן טבעי. אושר מכיל בתוכו שמחה, כפי שהיא מכילה בתוכה אושר. ישנם פרשנים הסוברים כי – Mudita משמעותה – "אושר אוהד ומבין"...., אותה שמחה שאנו חשים כשאחרים שמחים גם. אך הגדרה זו מוגבלת מידי, כי היא מפרידה ומבדילה בינינו לבין אחרים. הגדרה טובה יותר היא – "אושר המלא בשלווה ושביעות רצון". אנו עולצים משמחה כשאנו רואים אחרים מאושרים, ובמקביל אנו שמחים גם בהרגשתנו האישית הטובה. כיצד נהיה מאושרים עבור אדם אחר, כשאיננו חווים אושר בעצמנו? האושר שייך לכולם.

שקט ואיזון פנימי – Upeksha –חוכמת השיווין

האלמנט הרביעי של אהבה אמיתית משמעותו חוסר היצמדות, חוסר אפליה, נטייה לשוויון או שחרור. אנו מטפסים על הר גבוה רק כדי שנוכל להיות מסוגלים להביט על כל הסיטואציה בפרספקטיבה רחבה, ולא רק על צד אחד שאנו נוטים להיאחז בו. אם האהבה שלכם מורכבת מהצמדות, מאפליה וסיווג, מדעות קדומות, מאחיזה בישן, זו אינה אהבה אמיתית. אנשים שאינם מבינים בודהיזם חושבים לעיתים שקור רוח הוא אדישות, אך זה אינו כך. אם יש לכם יותר מילד אחד, כולם ילדיך באותה מידה. אין המשמעות כי אינך אוהב. אתה פשוט אוהב בדרך שכל ילדיך יקבלו את אהבתך ללא הפלייה. "החוכמה של השוויון" היא היכולת לראות את כולם כשווים, ללא הבדלה ביננו לבין אחרים. גם בקונפליקט, גם אם אנו מודאגים עמוקות, אנו נותרים חסרי משוא-פנים, מסוגלים לאהוב ולהבין את שני הצדדים. אנו מסוככים על ההפליה ועל הדעות הקדומות ומסירים את הגבולות בינינו לבין האחרים.

זו חוכמת השיוויון. כל עוד אנו מפרידים ורואים את עצמנו כאלו שאוהבים ואת האחרים כאהובים, כל עוד אנו מעריכים את עצמנו יותר מאחרים ורואים את עצמנו כשונים מאחרים, כנראה שאין בנו חוכמת שוויון אמיתית. עלינו לשים את עצמנו בתוך עורו של האחר ולהפוך אחד איתו, להתמזג עמו, אם אנו רוצים להבין אותו לעומק ולאהוב אותו באמת. וכשזה קורה, כבר אין "עצמי" וכבר אין "אחר".

ללא תחושת השיוויון, האהבה עשויה להפוך לאובססיבית. בריזה בקיץ יכולה להיות מאד מרעננת, אך אם ננסה להכניס אותה לקופסת-פח כדי שהיא תהיה לחלוטין רק עבורנו, הבריזה תמות. עם האהובים שלנו זה בדיוק אותו הדבר. הם כמו ענן, משב רוח רענן, פרח. אם תכלאו אותם בקופסה מפח, הם ימותו. ועדיין, הרבה אנשים נוהגים כך בדיוק. הם שודדים את החופש מהאהובים שלהם, עד שהם מפסיקים להיות הם עצמם. הם חיים כדי להשביע את רצונם, כך זה כשאהובים משתמשים באהובים שלהם ככלי עזר שיעזור להם למלא בדיוק את זה. וזה לא נקרא לאהוב. זה נקרא להרוס. להשתמש ולזרוק.

אתם אומרים כי אתם אוהבים אותם, אך אם אתם אינכם מבינים את שאיפותיהם וחלומותיהם, את צרכיהם, את הקשיים שלהם, כך שהם נמצאים בעצם בכלא שנקרא אהבה. אהבה אמיתית מאפשרת לכם לשמר את החופש שלכם והחופש של האהובים שלכם. זו Upeksha.

כדי שאהבה תהיה אהבה, היא חייבת להכיל חמלה, אושר ואיזון מתוך שיוויון. כדי שחמלה תהיה חמלה אמיתית, היא חייבת שיהיו לה אושר, שמחה ואיזון בתוכה. אושר אמיתי חייב להכיל אהבה, חמלה ואיזון. ואיזון אמיתי חייב שיהיו בו אהבה, חמלה אור ושמחה בתוכו.

זהו טבעם של ארבעת המוחות בתוכנו שאינם ניתנים למדידה. זהו לימוד חשוב שיש להתבונן בו עמוקות ולתרגל עבור עצמנו תחילה, להביא את האיכות הזו של ארבעת האספקטים של אהבה לתוך חיינו שלנו ושל אלו שאנו אוהבים.

From Teachings on Love by Thich Nhat Hahn

ועוד משהו מהמרפאה שבי,

רק אהבה אמיתית ביכולתה לחבר אתכם לעצמכם. אהבה שהיא בעלת יכולת והבנה עמוקה, המציעה שמחה ואדיבות עם כל נשימה. איננו נדרשים לסבול כדי לשחרר את סבלו של האחר. רק לשמור על בהירות במרכז השקט והעוצמתי שלנו, כך אנו הופכים לקטליזאטור ומסוגלים לשנות כל סיטואציה סביבנו. זכרו, כי אהבה אמיתית מביאה שמחה לעצמנו ולאהובינו. היא דורשת מאיתנו לגור במרכז ההוויה שלנו. לפתח מיינד ואגו מאוזנים, ללמוד גם לא להגיב ולראות את המציאות החיצונית כפי שהיא, זמנית וארעית. אהבה אמיתית מלמדת אותנו לשים את עצמנו בנעליו של האחר ולהתנהג בצורה הוגנת וללא משוא פנים. כשאנו מגלמים בתוכנו את כל האיכויות – אהבה אמיתית מפציעה מתוכנו.

והיא? החיוך של הבודהה התפשט בליבנו. עוצמת הריפוי והשינוי והרכות, אשר ביכולתה לשנות כל סיטואציה ולהביא משמעות עמוקה לחיינו. מאסטר אמיתי מסוגל להכיל את שתי הקצוות, לאהוב ולהבינם עמוקות, למזג אותם ולכנס אותם למרכז, לאפשר להם לנבוע מן הריק והדממה.

אם כבר חוויתם, אתם יודעים....ואם לא....אתם מוזמנים לבוא וללמוד ולחוות ריפוי באהבה ללא תנאי. להוות נשימה מודעת, חמלה בפעולה, אמפטיה אינטואיטיבית, הקשבה וראייה היישר לנבכי הנשמה. אז כיצד אוכל לשרת אתכם היום? וכיצד כל זה גרם לכם להרגיש? אשמח לדעת. באהבת אמת, רחלי

Om-Para-Shakti-Ya-Namaha – שכל הברואים יהיו מאושרים.

Racheli Ganon – Master Healer of Divine Love


פרסומים נבחרים
פרסומים אחרונים