• Racheli Ganon

חופש בקלות וללא מאמץ


תרגום ועריכה – רחלי גנון

אנקדוטות מהרצאתם של קריג המילטון וג'ף קרירה

הרבה מחפשים רוחניים מבקשים לעצמם כדור קסם שישחרר אותם מהתפקוד הכפייתי, הקומפולסיבי שלהם הכולל פחדים ודאגות של העצמי הקטן, הנחות. הם כבר טעמו את החופש הטבוע בהם כמודעות ערה, פעם, פעמיים ואפילו הרבה פעמים, אך בכל פעם זה מתפזר בסופו של דבר ומותיר אותם רעבים ומחפשים אחר החופש שוב ושוב.

הם הופכים למשוכנעים שמה שהם זקוקים לו הוא חוויה שתהיה גדולה מספיק אשר תשגר אותם לתוך מצב מודע של חופש פנימי, כדי שיוכלו להתחיל לחפש אחר חווית כדור הקסם שתשים קץ למחזורי החיפוש.

בחקירתם אחר אותו כדור קסם, הם מתחילים לתרגל מדיטציה יומית ויושבים בהתמדה ושקדנות יום אחר יום. וכך הם חווים יותר ויותר חוויות, אך אף אחת מהן אינה גדולה מספיק כדי להישאר ולדבוק בם. אז הם מגיעים למסקנה כי עליהם להקציב זמן איכות גדול יותר למדיטציה ומחליטים לצאת לסדנא כזו של כמה ימים, או כמה שבועות, או כמה חודשים.

כעת הם בטוחים שיצברו את החוויה הגדולה שהם מצפים לה. הם יושבים ומתרגלים חזק, מרוכזים היטב, עד שהם מתחילים להרגיש את האיכות המתרחבת של החופש הפנימי תופחת בתוך ההוויה שלהם.

אך בכל פעם שהם עומדים להיסחף הלאה לתוך התעוררות תמידית, הם מגלים כי הם תפוסים על ידי מחשבה או רגש, והחופש שהתחיל להשתלט עליהם, נעלם.

אז הם צוללים חזרה אל תוך התרגול, המדיטציה, אפילו ביתר שאת כעת, ובריכוז גדול יותר, ברגיעה גדולה יותר ובהחלטיות גדולה מאי-פעם לחולל את החוויה הזו שלעולם אינה נעלמת, ונשארת לתמיד.

זוהי תיאוריית כדור הקסם שת התרגול אשר כמעט לעולם אינה עובדת.

כמובן, היו כמה מומחים רוחניים שנראה כאילו הם חוו התעוררות משמעותית שהוצתה על ידי חוויית כדור הקסם, אך זה מרגיש כאילו זהו סיכוי של אחד למיליון.

הניסיון מראה לנו כל הרוב הגדול של האנושות אינם עומדים להתעורר דרך אירוע מפוצץ אחד. הסיבה בגינה החיפוש אחר כדור קסם אינה עובדת היא בשל העובדה הפשוטה כי חוויה אינה נשארת או נדבקת אלינו לתמיד. כל החוויות הן ברות- חלוף. הן באות והולכות. ולא משנה כמה אנו מנסים, הם לעולם אינן הופכות לקבועות, כי התעוררות פשוט אינה עובדת בדרך כזו.

אז איך זה עובד?

תחילה, עלינו לקחת בחשבון מהי המטרה. אם אנו חושבים כי המטרה בחיפושנו הרוחני היא לשאת מצב תמידי של חופש ומודעות ערה, לעולם לא נוכל לברוח מהמרדף האינסופי אחר חוויה רוחנית שנשארת ולא מתאיידת. מטרת התרגול הרוחני אינה לחיות חוויה של חופש מתמשך. המטרה היא להיות חופשיים.

הדבר שאנו מדברים עליו כאן הוא שינוי במוטיבציית התרגול. בהתחלה, על השביל הדבר שמניע אותי הוא הרצון לחוות חופש, או במילים אחרות, להרגיש חופשיים כל הזמן. ככל שהתרגול שלנו מתקדם, כך גם המוטיבציה משתנה עד שאנו מתחילים לרצות להיות חופשיים באמת. ויש הבדל גדול בין השניים.

להרגיש חופש זה אינו להיות חופשי. הרגשת חופש היא דרך נפלאה להרגיש וזה קל להיות חופשיים כשאנו מרגישים חופשיים. אך, וזו נקודה חשובה, אם אנו חופשיים רק כשאנו מרגישים חופשיים, איננו חופשיים כלל. כי להיות חופשי אין משמעותו להרגיש חופשי.

להיות חופשי משמעותי להיות שבע-רצון ומסופקים, ללא קשר למה שאנו מרגישים.

אז מהו הסוד להיות חופשי? זו הידיעה כי בליבת ההוויה שלנו, אנו כבר חופשיים.

כשאנו נכנסים אל תוך החוויה העצומה, המפוארת, המלכותית של מודעות ערה, איננו רואים את האפשרות של שאנו יכולים להיות. אנו רואים את המציאות של מי שאנו כבר.

לצערנו, עד שאנו משוכנעים לחלוטין אודות מי שאנו באמת, כנראה שנמשיך לחפש אחר יותר ויותר אישורים. כל עוד אנו לכודים במחזורים אינסופיים של חיפוש, איננו יכולים להיווכח בטבענו האמיתי ולאפשר לו להפוך ולהיות המקור של חיינו.

זה כמו לחפש בכל הבית עבור המפתחות הנמצאות בכף ידכם. כל עוד תמשיכו לחפש בתזזיתיות ובטירוף, לא תבחינו בכך שכבר מצאתם את המפתחות. ואף חשוב מכך, אינכם יכולים לעזוב את הבית, לנהוג ברכב או להמשיך הלאה בחייכם.....כל עוד לא מצאתם אותם.

כשאנו חווים את המציאות של טבענו האמיתי במשך כמה פעמים, זה לא מספיק כדי להעניק לנו את הביטחון שאנו זקוקים לו לשחרר, להתמסר, ולהפסיק לחפש. עבודה קשה במפגשים ארוכים בחיפוש אחר חווית כדור הקסם, עושה את הפעולה ההפוכה. היא תייאש אותו במקום לעזור לנו לבנות את הביטחון העצמי שלנו.

הדבר שאנו זקוקים לו הוא הבנה חדשה של תרגול ואנו קוראים לה – "התעוררות ישירה". כשאנו מתרגלים מדיטציה בהקשר של התעוררות ישירה, אנו מגלים שאנו פשוט מסיתים את תשומת ליבנו לחלק שבנו שהוא כבר ער וחופשי, בכל פעם שהמחשבות שלנו נודדות.

בכל פעם שאנו עושים את התזוזה הזו, אנו רוכשים ביטחון בטבענו הנוכח-תמיד בעצמי האמיתי שלנו, אך שוב, זה חשוב רק אם אנו עושים זאת בקלות וללא מאמץ. כשאתם למדים כיצד להסב את תשומת לבכם אל החופש המולד של טבעכם האמיתי, מיידית וללא מאמץ, חזרה אל החוויה הזו של גישה מיידית לחלק שבכם שהוא כבר ער וחופשי, ישכנע אתכם בסופו של דבר, כי אינכם זקוקים לחיזוקים ואישורים נוספים.

אינם זקוקים לעוד ועוד חוויות רוחניות כי אתם כבר יודעים מי אתם.

בילוי זמן בריטריט, נותן לנו הזדמנות לתרגל מיידית את הסבת תשומת ליבנו חזרה אל החופש של טבענו האמיתי שוב ושוב ושוב עד אנו יודיעם, ללא צל של ספק מי אנו באמת. בכל פעם שהמוח שלנו נודד ואנו נתפסים בתחושה המוגבלת של תחושת העצמי המוגבל שלנו, אנו פשוט מסיתים את תשומת ליבנו חזרה לחופש הנרחב שבמרכז ההוויה שלנו. בכל פעם שאנו זזים מיידית חזרה את החופש, כך אנו למדים לסמוך על החופש הזה יותר ויותר.

בסופו של יום, נגיע לנקודה בה לא נטיל ספק יותר במלאות המולדת של טבענו האמיתי. נדע כי היא תמיד שם. נפסיק להטריד את עצמנו כשתשומת לבנו תנדוד למחוזות אחרים במהלך תרגול. נוכל אף ללכת רחוק יותר שאפילו לא נטרח להסב את תשומת ליבנו חזרה כשהיא נודדת, כי אנו יודעים שהחופש נמצא שם בכל מקרה, גם כשתשומת ליבנו נעה באופן בלתי-נמנע פנימה והחוצה ממנו.

זהו המקום בו אנו מגלים את העומקים המשמעותיים ביותר של המדיטציה. חלקכם עשויים להניח כי כאשר כבר אין לכם ספקות אודות מי שאתם, כבר אין צורך לעסוק בתרגול רוחני. זה אינו נכון. זהו הזמן הטוב ביותר לעשוק בתרגול, כי כעת אתם כבר בשום אופן, או דרך, או צורה, לא מנסים לעשות מניפולציה כדי לשלוט בחוויה שלכם. כעת, כשאתם יושבים במדיטציה, אתם רק יושבים חופשיים ופתוחים מבלי כל אג'נדה. אתם יודעים מי אתם, אינכם זקוקים לחוויה כדי שתאשר לכם זאת, וכך אתם נגישים ופתוחים לכל פיסת מסע המתגלה בפניכם.

זו העמידה והיציבה האמיתית של מדיטציה. זמינות ונגישות מושלמים. זהו המקום בו המסתורין האמיתי של הרוח מתחיל להיפתח אליכם. וזה לא הזמן להפסיק לתרגל, זה הזמן בו התרגול מתחיל להניב את הפירות היקרים ביותר שלו.

ובנימה אישית,

כשאנו חיים מהמקור, אנו הופכים להיות מקור כל הדברים הנובעים מתוכנו. גם החופש בהתגלמותו. כל האוצרות טמונים בהיכלנו הפנימי. חי-שם (בהיפוך – משיח). חג שמח.

Racheli Ganon – Master-healer of Divine Source


כל הזכויות שמורות לרחלי גנון

Created by GoWeb